تبلیغات
. - شهید محمد محرابی پناه قسمت اول
.
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
وصیت شهدا
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
ارسال شده در جمعه 22 شهریور 1392 ساعت 03:41 ق.ظ توسط خادمة الشهدا (شهیده)

موضوع : شهید محمد محرابی پناه , 

به نام خدا

ضمن عرض سلام و ادب خدمت شما خوانندگان محترم وبلاگ شهیدان صابرین

مقدمه :
در آستانه دهه کرامت و ولادت حضرت معصومه (سلام الله علیها ) و سالروز ولادت امام علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) بنا داریم در مورد شهید محمد محرابی پناه مطالبی رو خدمت شما بزرگواران عرض نمائیم و امید است ضمن مطالعه و پند آموزی ، این مطلب را به دیگران توصیه نمایید.


و اما شهید محرابی!
نوشتن مطلب در مورد شهید محرابی لیاقت میخواد و البته حدود 2 هفته پیش کلیات این مطلب آماده شده بود ولی نمیشه به همین راحتی در مورد شهدا مطلب نوشت.
برخی ها توی وبلاگ میان نظر میگذارن و میگن : با مطلب فلان به روزیم و بیایید به ما سر بزنید !
من موندم ! و البته حسادت میکنم به افرادی که در مورد شهدا هر روز مطلب میگذارن!  همیشه از خدا خواستیم که لطفی بکنه تا بتونیم مثل اونا هم خودمون رو مثل شهدا بکنیم و هم هر روز در مورد شهدا مطلب بگیم!
چون برخی از ما نویسندگان وبلاگ شهیدان هنوز نتونستیم مثل شهید موسوی هر شب زیارت عاشورا بخونیم! مثل شهید محرابی گریه کنیم و مثل جعفر خان مدهوش الطاف الهی باشیم!
خدای رب العالمین شاهده که هر وقت مطلبی در این وبلاگ میگذاریم از خودمون میپرسیم : فلانی شدی رادیو ؟ فقط حرف میزنی ؟
چرا خودت عمل نمیکنی و هر روز شرمنده شهدا میشیم.
ما هنوز نتونستیم این مسئله رو درک کنیم که چجوری اون جوان خالکوبی روی دستش رو بخاطر شهدای صابرین با اسید سوزونده!
آه که درد زیاده و به خودمون میگیم اگر ما آدم بشو نیستیم حداقل در مورد شهدای صابرین برای دیگران بگیم تا اگر اونا به خدا رسیدند دست ما رو هم بگیرن و برای ما هم دعا کنن!
پس از شما عزیزان التماس میکنیم برای ما هم دعا کنید!

شهید محرابی تاجر خیلی زبر دستی بود ! کسی که تونست خوب بمونه و به بهترین شکل ممکن شهید بشه ، این تجارت دنیا و آخرت هست.
خوب به دنیا اومد ، خوب زندگی کرد ،خوب ماند و خوب رفت!

شهید محرابی پناه کلکسیون خوبی ها بودند ، سرتاسر زندگیشون درس هست ! زندگی شسته رفته البته

در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبریست ***** ورنه هر گبری به پیری میشود پرهیزگار


سبک زندگی به روش محمد محرابی :
 
برای مطالبی که خدمت شما عزیزان ارائه می دهیم هم با خانواده شهید گفتگو داشتیم هم با دوست شهید و هر کسی بتواند یکی از این خلقیات را سر لوحه زندگی خود قرار دهد قطعا عاقبت بخیر خواهد شد.

محاسبه گر :
پدر شهید بیان کردند که
شهید محرابی پناه همواره در زندگی خودشون سعی مینمودند زندگی محاسبه گرانه ای داشته باشند.

که رسول الله فرمودند : حاسبوا انفسکم قبل ان تحاسبوا

شهید محرابی از دوران طفولیت همیشه مقید به وقت شناسی بود و بدون وابستگی به فرد دیگر کارهای خود را انجام می داد.
آقا محمد در تمامی دوران های تحصیلی هیچگاه در هنگام خواندن درس با هیچ دوست و رفیقی رفت و آمد نداشت و همیشه سعی می کرد درس و تکلیف خود را به موقع انجام دهد تا اساتیدشون با ایشان برخورد نکند.
بعد از دوران تحصیل هم برای انجام هر کاری به اندازه کافی تحقیق می کرد و بعد از تحقیق کارش رو شروع می کرد.
علاقه به آموختن در این شهید به حدی بود که ایشون بجز موضوعات علمی و درسی در علم برق ساختمان و برق صنعتی و حتی  کشاورزی و دامداری هم تجربه فراوانی کسب کرده بود.


سردار شهید محمد جعفر خانی ، شهید محمد محرابی و شهید یوسف فدائی نژاد

کمک به دیگران:
شهید کمک کردن به دیگران را جزء وظیفه خود می دانست و حتی به کشاورزان و روستاییان نیز کمک میکرد تا جایی که بعد از شهادت ایشون خیلی از کشاورزان و دامدارانی که به آنها کمک کرده بود به نحوی عزادار شده بودند که انگار فرزند خودشون رو از دست داده اند!
شهید محرابی پناه بسیار خضوع داشتند بحدی که برخی از خوبی ایشون سوء استفاده میکردند در نتیجه بیشترین اظهار تأسف از شهادت این شهید از طرف برخی از همین افراد بود که در مقابل برخوردها و تواضع این شهید رفتارشون درست نبود ولی شهید هیچ وقت به روی خود نمی آورد!

هوش و دقت شهید :
پدر شهید در زمان جنگ تحمیلی در کنار رزمندگان در جبهه حضور داشتند .هرگاه خاطره ای از زمان جنگ می گفتند محمد با دقت به مطالبشون گوش میدادند و هر کجا وصیت نامه از شهید یا خاطراتی را می دید با دقت حتما شروع به خواندن آن می کردند ؛ بعد از اینکه محمد موفق شد پاسدار شود خاطراتی که برای او گفته بودند سر لوحه فعالیتهایش شده بود ؛ به گفته یکی از دوستانش شب قبل از عملیات موقعی که مهمات آورده بودند برای تخلیه مهمات ایشان کمک می کردند . ماشین بعدی که مهمات آورد خواستند دوستان دیگر را صدا کنند شهید گفت الان آنها رفتند برای استراحت . من کمک می کنم ، بگذارید دوستان به استراحت بپردازند و یکی دیگر از مسئولانش می گفت ما دیدیدم که هر شب سعی می کرد از ساعت دو بعد از نیمه شب تا بعد از اذان صبح خود و دوستش صفری نگهبانی دهند . وقتی که پیگیر شدیم دیدیم که یکی از آنها نگهبانی می دهد و دیگری مشغول نماز شب می شود. به همین دلیل هر شب برنامه خود را در نیمه های شب برنامه ریزی می کردند.

محراب محمدی ، محمد محرابی
در ادامه تهیه مطلب گفتگویی کردیم با یکی از دوستان نزدیک شهید محرابی و ایشون از خصوصیات اخلاقی شهید برای ما مطالب جالبی بیان فرمودند.
ایشون فرمودند :
اواخر سال 86 بود که با شهید محرابی پناه آشنا شدم.
مهمترین خصوصیات اخلاقی که در ایشون دیدم جوانمردی بود . هر وقت یکی از رفقا مشکل روحی و مالی داشت ، حتی اگر بروز نمی داد و فقط ناراحت بود ، مشکلش را حل می کرد ، دلسوز بود .
جوانمردی خیلی در ایشان بارز بود.
خیلی پشتکار داشت ، اگر کاری را شروع می کرد به سرانجام می رسوند.


اگر بخواهیم در مورد مسائل دینی صحبت کنیم ایشان واقعا پایبند به نماز اول وقت بود . خیلی وقتها موقع نماز مغرب و عشاء ، یا نماز ظهر در مسیر بودیم ، هر جا که بودیم ماشین رو می زدیم کنار جاده و نماز اول وقت می خوندیم . باید در این خاطرات از شهید صفری تبار هم اسم ببریم ، این دو عزیز به نماز اول وقت
پایبند بودند.
محمد آقا و آقا کمیل ، هر دو در مورد غیبت خیلی حساس بودند ، حتی خیلی وقتها وقتی حرفی رو می خواستیم بزنیم به زعم خودمان غیبت نبود ، اما ایشان احتیاط می کردند ،اگر احتمال غیبت می دادند ، از بیان آن مطلب جلوگیری می کردند.
یکی از مسائلی که خیلی برایش مهم بود انتخاب رفیق بود ، انتخاب رفیق خیلی حساس و کلیدی است چه بسا رفیق خوب آدم رو به بهشت ببره و رفیق بد به قهر جهنم !
محمد آقا خیلی براشون مهم بود که دوستشون غیبت نکنه ، هر حرفی رو راحت نزنه ، این مورد خیلی مهمه ، حرف خوب و بد رو راحت نزنه ، دروغ نگه ، مسخره نکنه و... شهید به این چیزا خیلی حساس بودند ، رفیق هایی انتخاب می کردند که از لحاظ دینی و ایمانی بالاترین دقت رو داشته باشند تا نکنه دین و ایمان خودشون هم به خطر بیفته.

ترک تحصیل دانشگاه به قیمت عدم خدشه به درّ ولایت خواهی  !
 شهید محرابی در یکی از دانشگاه ها تحصیل می کردند ولی اتفاقات دانشگاه موجب شد آنجا را ترک کنند.
آقا محمد اوضاع دانشگاه رو خراب می دید !
 می دید بعضی از اساتید لیاقت استادی ندارند ، در زمینه دین شبهه هایی مطرح می کنن ، حرفهای ضد انقلابی می زنند و...
در نتیجه به خیلی از آرزوهاش پشت پا زد و دانشگاه رو بوسید و کنار گذاشت .
به چه قیمتی؟
به قیمت دین خواهی ، به قیمت اجازه ندادن به ایجاد افکار منحرف و شبهه ناک.
ایشون همیشه میگفتند در مسائل زندگی سعی کنیم دین و رضایت خدا را انتخاب کنیم .
خیلی کم پیدا میشه از چنین آدمهایی و این شهید از اون افراد کم بودند . جوون های امروزی باید بدونن که دانشگاه رفتن خوبه ، اما نه به هر قیمتی
. نه به هر دلیلی نه بدون تدوین مدل رشد

ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُون

اگر ما بنده های خداوند جزئی از اموال خدا هستیم ؛ آفریده نشدیم مگر برای عبادت . درس و دانشگاهی که توش انتخاب سبک زندگی و رشد الی الله نباشه آخرش به جهنم ختم میشه ...

خدا نمی یاد صاف این روحیه رو در کسی بگذاره ، باید انسان خودشم بخواد و توی راه خدا حرکت هم بکنه .
اون اخلاقیات حسنه آقا محمد باعث شد به توفیق درجه رفیع شهادت برسه ...
شهید از نوجوانی رفته رفته این اخلاقیات رو در درون خودشون پرورش دادند و اگر این اخلاقیات رو به درخت تشبیه کنیم ، تلاش و پیگیری شهید موجب رشد پیدا کردن و تنومندتر شدن خصلت های حسنه در شهید شد.

اولویتی در زندگی به نام: کمک به دیگران !

یکی از اخلاقیاتی که در جامعه ما کمرنگ شده و اگر بهتر بگوئیم حتی فراموش هم شده اخلاق کمک به همنوع می باشد.
در جامعه کمتر افرادی دیده میشن که دنبال این باشن که مثلا فلانی مشکلش چیه و به فکر این باشن که به او کمک کنن.

در این رابطه به یکی از کرامات شهید که می تونیم اشاره کنیم اینه که : همسر شهید محرابی پناه نقل می کنه چند وقتی خواب شهید رو نمی دیدم . بعد از چند وقت خواب ایشون رو دیدم . گفتم محمد چرا به خوابم نمیایی؟ گفت سرم شلوغه ، ان شاء الله فردا میام . محمد فردا شب به خوابم نیومد ، من هم ناراحت بودم ، پس از سه چهار روز اومدن تو خوابم . خانم شهید می گفت در عالم رویا گفتم محمد مگه قرار نبود فردا شبش به خوابم بیایی ، چرا نیومدی ؟ آقا محمد گفت : یه نفری مشکلی داشت که این مشکلش رو به من سپرده بود . دیشب مشکلش رو حل کردم ، آدرس و شماره تلفن اون خانم رو در عالم خواب بهم داد.
از خواب که بلند شدم سریع آدرس و شماره تلفن رو یادداشت کردم .
صبح خانم محرابی پناه به اون شماره زنگ می زنه . خودش رو معرفی می کنه و خواب رو تعریف می کنه . میگه قضیه چیه ؟ اون خانم پشت تلفن گریه می کنه . میگه می دونستم شهید محرابی پناه تازه شهید شده ، سر مزارش رفتم گفتم اگر شما شهدا مستجاب الدعوة هستید مشکل منو حل کنید و دقیقا شب قبل مشکل حل میشه.
جالبه که این روحیه حتی بعد از شهادت هم در این شهید هست و البته چیز عجیبی هم نیست اگر که ما حقیقتاً شهید را زنده بدانیم .


ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله أمواتا


ایست ! ورود محبت دنیا به دلم ممنوع!
موضوع دیگری که می خواهیم در بحث دین و اخلاق در موردش صحبت کنیم عدم وابستگی شهید محرابی به دنیاست.

دوست شهید بیان فرمودند : ... تقریبا سه هفته قبل از شهادت شهید محرابی پناه دیدم وقتی خانمشون زنگ می زنه جوابش رو نمیده ، اس ام اس می زنه نتیجه ای نداره ، تازه شش ماه بود که عقد کرده بودند .
تصور کردم کدورتی پیش اومده ، خیلی ناراحت شدم ، روم نشد بپرسم ، گفتم ان شاءالله حل میشه .
چند روزی بود ، ایشون رفت مأموریت و شهید شد . اولین چیزی که به ذهنم اومد گفتم چه بد شد محمد شهید شد در حالیکه با خانمش کدورت داشت ، خیلی برام ناراحت کننده بود .
تقریبا یک ماه بعد از شهادت محمد آقا با یکی از همکاران شهید موضوع رو مطرح کردم .
همکار و رفیق شهید تبسمی کردند و فرمودند که شهید محرابی پناه در روزهای آخر می گفتند : می خوام از همسرم ، پدر و مادرم و از دنیا یواش یواش دل بکنم و اگر خدا قبول و کمکم کنه شهید بشم.انشاء الله در  قسمت بعدی بیشتر به خصوصیات اخلاقی و سبک زندگی شهید محرابی پناه خواهیم پرداخت.


موفق باشید
تهیه و تنظیم :
خادمة الشهدا (شهیده)